Diş Dolgusu

Diş Dolgusu

Diş dolgusu; çürüme, kırılma ya da çatlama sonucu zarar görmüş dişlerin çeşitli dolgu malzemeleri ile yeniden yapılandırılmasıdır. Diş dolgusu hasarlı dişe ne kadar erken yapılırsa o oranda diş kaybının önüne geçilir.

Diş dolguları hangi maddelerden yapılır?

Altın: Altın dolgu, diş dolgu malzemeleri arasında en pahalı olanıdır. Hastanın özel isteği ile laboratuvar ortamında yapılır. Altın dolgu, uzun zaman boyunca dayanır ve hastayı birçok olası diş hastalığından koruyabilir.

Kompozit reçine: Kompozit reçine, hastalar tarafından en çok tercih edilen dolgu malzemelerinden biridir. Bunun sebebi, kompozit dolgu renklerinin doğal dişlerin rengine çok yakın olmasıdır. Estetik açıdan avantaj sağlasa da aşınmaya karşı fazla direnç gösterememesi en büyük dezavantajıdır. 

Porselen: Porselen dolgu, estetik kaygılar taşıyan hastaları tercih ettiği bir diğer dolgu türüdür. Porselen dolgu öncesinde eksik diş yüzeyine geçici dolgu yapılır ve porselen diş için hastanın diş ölçüleri alınır. İkinci seansta ise diş hekimi geçici dolguyu çıkarır ve laboratuvardan gelen porselen dolgu, hastaya özel bir yapıştırıcı vasıtasıyla yapıştırılır.

Amalgam: Amalgram dolgu, fiyatı en uygun dolgulardan biridir. Aşınmaya karşı son derece dayanıklı olan amalgram dolgular, gümüş rengindedir. Bu nedenle estetik kaygılar taşıyan hastalar tarafından tercih edilmez.

Doctor Bayar kliniğinde dolgularla ilgili hastalara bilgi verilmekte ve çeşitli muayeneler sonucu hangi dolgu malzemesinin hastaya daha uygun olduğuna yönelik saptamalar yapılır.

• Diş dolgusu hasar görmüş dişte meydana gelen boşluğun daha fazla büyümesini durdurur.
• Diş yapısını tamir eder ve yeniden yapılandırır.
• Hasarlı dişi güçlendirir.
• Diş dolgular dişlerin rengine uyumlu olduğundan yapay durmaz, doğal görünür.
• Dişlerin daha fazla aşınmasını önler.

Ağız ve diş sağlığı, temel vücut sağlığımız için çok büyük önem taşıdığından birçok dental prosedür gibi diş dolgusu da profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir. Doktor Bayar Diş Kliniği’nde bulunan uzman diş hekimlerimiz, diş dolgusu işlemlerini kaliteli ve steril bir şekilde sunuyor. Siz de Doktor Bayar Diş Kliniği’ne gelebilir veya sitemizde yer alan formu doldurarak bilgi alabilirsiniz

Doctor Bayar

Gülüş Tasarımı ve Implantoloji

Tedaviler


Doctor Bayar

ILETIŞIM

Almak istediğiniz hizmet, tedavi ve daha fazlası için lütfen bizimle iletişime geçin.

Bizi Arayın

0552 474 16 86

E-Posta Gönderin

[email protected]

Bizi Ziyaret Edin!

Kızılay Mah. Meşrutiyet Caddesi No: 20/4 Çankaya/Ankara