Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Dişlerin damar ve sinirinin bulunduğu dokuya pulpa denir. Halk arasında diş siniri olarak bilinen bu alanla ile ilgili her türlü sorunun giderilmesi ve dişin ağız içerisindeki fonksiyonunun devamı için gerekli olan tedavi ile ilgilinen bilim dalına endodonti denmektedir. Dişteki damar ve sinirlerde karşılaşılan sorunların iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kanal tedavisi lokal anestezi yöntemiyle yapılmaktadır. Bu nedenle ağrısız bir tedavi yöntemidir. Dişin görünen kısmında açılan bir kavite ile çene kemiğinde olan dişin kök kanal kısmına ulaşılır. Bu alanda dişin sinir yapıları bulunmaktadır.

Kanal tedavisi yöntemiyle dişin sinirleri alınır. Sonrasında, bu bölgelerde temizleme işlemi yapılarak, mikroorganizmalardan arınması sağlanır.

Son olarak kanallar doldurulur ve dişin kron kısmında yani görünen kısmında açılan kavite dolguyla restore edilerek kapatılır.

Doktor Bayar
  • Pulpanın canlılığını kaybettiğinin belirlenmesi
  • Darbe sonucunda dişlerde oluşan kron/kök kırıkları
  • Kök ucunda enfeksiyonların oluşumu
  • Çürüğün çok ilerlemiş olması

Kanal tedavisinden sonra dokuların enflamasyonu birkaç gün daha devam edeceğinden diş üzerine bastırıldığında ağrı olabilir. Ağrılı bölgeyi bu dönemde çok zorlamamanız gereklidir. Ağrı uzun süre geçmediğinde veya şiddet, arttığında hekim kontrolüne başvurmanız yararlı olacaktır.

Tedaviler

Doktor Bayar

ILETIŞIM

Almak istediğiniz hizmet, tedavi ve daha fazlası için lütfen bizimle iletişime geçin.

Bizi Arayın
0552 474 16 86
E-Posta Gönderin
Bizi Ziyaret Edin!
Kızılay Mah. Meşrutiyet Caddesi No: 20/4 Çankaya/Ankara