Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Diş Tedavisi

Zirkonyum Diş Tedavisi

Doctor Bayar Kliniği; beyaz renkli sert bir metal olan Zirkonyum elementi, diş hekimliğinde “zirkonyum (zirkonyumdioksit)” şeklinde kullanır. Kırılma direnci çok yüksek, biyo uyumlu bir materyaldir. Nikel-titanyum gibi metal elementlerine alerjisi olan hastalar için de uygun bir seçimdir.
Zirkonyum Tedavisi Hangi Diş Tedavilerinde Kullanılır?
Doctor Bayar Kliniği; ışık geçirgenliği kazımayla işlenebilir ve cilalanabilir yapısı sayesinde tüm restorasyonların yapımında kullanılabilir. Doku dostu olduğu içinde diş hekimliğinde tercih edilen restorasyon malzemelerinin öncüsüdür.

Zirkonyum Kaplamalar Nasıl Uygulanır?
Doctor Bayar Kliniği; yapılacak restorasyonun türüne ve sağlıklı dişin miktarına göre dişlerden aşındırmalar yapılmasını önerir. 3D dijital tarayıcılarla hastadan dişlerinin ölçüsü alınır.
Üretilecek dişin bilgisayarda dijital modeli oluşturulur ve 3 akslı zirkonyum kazıma cihazlarında kaplamalar üretilir.
Hastanın fotoğraflarına ve ortak karara göre son makyajları yaparak fırınlanır ve işlem son cilayla tamamlanarak doğal bir görüntü sağlanır.

Doctor Bayar Kliniği olarak bizce zirkonyum kaplama bakımının normal dişlerden bir farkı yoktur
Günde 2 kez fırçalanmalı, her dişin arası diş ipiyle düzenli olarak temizlenebilir.
Her hasta gibi zirkonyum kaplamaya sahip hastalar da 6 ayda 1 rutin diş kontrollerini ihmal etmemelidir.

Zirkonyum kaplamaya göre daha eski bir yöntem olan metal destekli porselenlerde kaplamaların iç yüzeyi gri renkli metallerle kaplıdır.
Metallerin üzerine diş renginde porselenler yığılarak bu kaplamalar elde edilir. Fakat porselenin transparan yapısı gereği altındaki gri renkli metalin silüeti zamanla belli olmaya ve kaplamalar doğal dişlere göre daha mat görünme meydana gelir. Zirkonyum dişlerse tek parça yapıdadır ve tamamı dişle aynı renktedir. Ayrıca doğal dişlerdeki gibi uçlarına şeffaflık efekti verilerek kişinin kendi diş yapısına uygun bir estetik görüntü sağlanmış olur.

Doctor Bayar Kliniği; Gelişen teknoloji sayesinde, dişlerin ölçüsünü dijital olarak alıp anında laboratuvara iletilir ve tasarımlar dakikalar içinde dijital ortamda yapılır. Bu sayede ölçünün alçıya dönüştürülmesi ve kurye süresi gibi zaman kayıplarından kazanç sağlanır. Öncelerde 4-5 günü bulan bu süreler artık sabah alınan ölçünün akşam üzeri teslimine kadar kısalmıştır.

Doctor Bayar Kliniği; Restorasyon yapılacak tüm dişler, işlem öncesinde dijital anestezi ile uyuşturulur ve uyuşma hissi geçmeden hastaya geçici restorasyonları teslim edilerek yeni dişleri gelene kadar geçici kaplamalarla hayat standardını koruması sağlanır.

Kaplama sonrası günlük ağız hijyeni kurallarına uyulup, 6 ayda 1 diş hekimi kontrolüne gittikten sonra ekstra bir işleme ya da önleme gerek yoktur. Zirkonyum diş kaplamalar kendi dişlerimiz gibi basınca dayanıklı olup kesme/çiğneme vb. Günlük ihtiyaçlar yapılabilir.

Doctor Bayar Kliniği ile zirkonyum kaplamaların rengi zamanla renklenmelere sebep olmaz. Günlük ağız hijyeni kurallarına uyulup, 6 ayda 1 düzenli diş hekimi kontrolüne gittikten sonra ekstra uzun yıllar ağızda kalır.

Hastanın çiğneme hareketlerini, iki çenenin birbirine göre ilişkilerini doğru saptayarak yapılan tasarımların sonucunda rutin kullanımda bir kırılma beklenmez. Zirkonyum kırılma direnci dişlerden daha yüksektir fakat şiddetli bir travma, kaza sonucu alınacak güçlü bir darbe dişin kırılmasına sebep olabilir.
Zirkonyum kaplamaların yapıştırılmasında kullanılan “siman” dediğimiz yapıştırıcıların kimyasal özellikleri hem dişe hem zirkonyumlara tutunması için ideal özelliklere sahiptir. Dişlerin aşındırılması sırasında da tutuculuğu artırmaya yönelik prensiplerden yararlanılır ve kaplamaların dişlerden çıkması nadir karşılaşılan bir durumdur.

 

Doctor Bayar Kliniği olarak dişetleri iltihaplıyken kaplama yapmayı doğru bulmuyoruz. Olası bir diş eti iltihap varlığında önce diş etleri tedavi edilerek sağlıklı bir görünüm kazandırılması hedeflenir.
Sonrasında ise diş etlerine zarar vermeyen, uyumlu bir zirkonyum kaplama planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Tedaviler

Doktor Bayar

ILETIŞIM

Almak istediğiniz hizmet, tedavi ve daha fazlası için lütfen bizimle iletişime geçin.

Bizi Arayın
0552 474 16 86
E-Posta Gönderin
Bizi Ziyaret Edin!
Kızılay Mah. Meşrutiyet Caddesi No: 20/4 Çankaya/Ankara